Girls Rock Camp Alliance to międzynarodowa organizacja, zrzeszająca rockowe obozy (rock camp) z całego świata, Europy, USA, Kanady, Brazylii. Dwie polskie organizacje Stowarzyszenie Kobieca Transsmisja i Fundacja Pozytywnych Zmian jako pierwsze w Polsce wpisały się do międzynarodowej sieci Girls Rock Camp.

W ramach wspólnego projektu realizowanego od września 2014 do kwietnia 2016 r., utworzyłyśmy Karioka Girls Rock Camp Poland i zorganizowałyśmy trzy rockowe obozy. Obecnie Fundacja Pozytywnych Zmian tworzy Karioka Girls Rock Camp Beskidy a Stowarzyszenie Kobieca Transsmisja Karioka GRC Kraków.

Stowarzyszenie Kobieca Transsmisja promuje kobiety w muzyce i sztuce. Od 6 lat organizuje festiwal Kobieca Transsmisja, międzynarodowy festiwal multiartystyczny. Fundacja Pozytywnych Zmian jest organizacją anty-przemocową i strażniczą. Prowadzi działania wzmacniające i wspierające kobiety i dziewczyny.

Girls Rock Camp
Idea pochodzi z USA a
Girls Rock Camp Alliance – organizacja „matka” zrzesza dziś 50 obozów z całego świata i wciąż rośnie. Wszystkie mają wspólną ideę, aby uczestniczki mogły budować poczucie własnej wartości i poprzez muzykę rozwijać umiejętności liderskie. Dzięki GRC na całym świecie rośnie rzesza grających i tworzących muzykę kobiet, dziewczyny zasilają też męskie składy muzyczne i to nie tylko jako wokalistki, ale równorzędne instrumentalistki i liderki.

Edukacja muzyczna jest doskonałym narzędziem wzmacniającym postawę uczestnictwa w aktywnym życiu społecznym, a samo granie muzyki, pisanie tekstów i organizacja różnorakich eventów jest formą aktywnego uczestnictwa i wyrażania własnych poglądów. Działania GRC dają więc przestrzeń, gdzie dziewczęta mając wsparcie nauczycielek i trenerek, mogą uczyć się grać ale także mogą identyfikować się jako osoby tworzące przyszłą scenę muzyczną.

Karioka Girls Rock Camp to długofalowy projekt edukacyjny, polegający na organizowaniu muzycznych obozów dla dziewcząt, prowadzeniu działań promocyjnych i zaszczepieniu idei Girls Rock Camp w Polsce. Pomimo zakończenia wspólnego projektu obie organizacje wciąż aktywnie działają na tym polu.
Zagraniczną partnerką projektu była islandzka organizacja Stelpur Rokka!, będąca zarazem mentorką podczas organizacji polskich rock campów.

Podczas 20-stu miesięcy trwania projektu zorganizowałyśmy 3 obozy dla dziewcząt w wieku 14-19 lat. Dwa obozy w ferie zimowe w 2015 i 2016 r w Krakowie i jeden w Beskidach w wakacje w 2015 r. Uczestniczkami były nastolatki w wieku 14-19 lat, zainteresowane graniem na instrumentach, śpiewem oraz muzyką. Nauczycielkami i liderkami podczas obozów były kobiety. Zarezerwowałyśmy pulę ok. 20 % miejsc dla dziewcząt z Ośrodków Opiekuńczo -Wychowawczych i Świetlic Środowiskowych. Każdy z obozów trwał 6 dni. Uczestnictwo w obozach było bezpłatne.

Co się działo w trakcie obozów ?

Główną częścią obozów były warsztaty tematyczne i lekcje muzyki, prowadzone przez kobiety grające i śpiewające w zespołach rockowych. Dziewczyny uczyły się grania na instrumentach: gitarze, basie, perkusji, miały lekcje śpiewu, wspólnie opracowały piosenki, pisały teksty, ćwiczyły występ na scenie. Zagrały prawdziwy koncert kończący obóz.
W programie bardzo ważnym elementem były zajęcia teoretyczno/warsztatowe dotyczące aktywności obywatelskiej, związane z równouprawnieniem kobiet i mężczyzn podczas których uczestniczki dowiedziały się czym są stereotypy i uprzedzenia prowadzące do dyskryminacji, przyjrzały się swojej tożsamości i rolom społecznym przypisywanym kobietom od czasu kiedy są dziewczynkami.

Wszystkie zajęcia trwały przez 5 dni po 8 godzin, a szóstego dnia odbył się koncert finałowy.